Jonathan Pryce( Alistair Payne)

26. srpna 2008 v 18:09 |  Co ta holka chce?
Povolání: Herec
Věk:61
Datum narození:1.06.1947
Místo narození:Holywell, Nort Wales, Velká Británie
Znamení: Blíženci
Od učitelské dráhy ho zachránilo stipendium na Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v Londýně. Po ukončení hereckých studií 1972 působil jako herec a umělecký ředitel v divadelním souboru Liverpool Everyman Theatre Company a později v Nothingham Playhouse. Na londýnských a newyorských (broadwayských) jevištích slavil úspěchy ve hře Trevora Griffithse Comedians (Theatre World Award 1977 a cena Tony 1977), v Shakespearových hrách Zkrocení zlé ženy (1978), Oko za oko (1978), Antonius a Kleopatra (1978), Hamlet (Cena Laurence Oliviera 1980), v Čechovových dramatech Strýček Váňa a Racek.

Nejvíc divadelních ocenění (Cena Laurence Oliviera 1990, cena Tony 1991 a Drama Desk Award 1991) získal za roli kuplíře v muzikálové komedii Miss Saigon. Jako mnohostranný charakterní herec se prosadil také v TV a ve filmu, kde na sebe upozornil úlohou ambiciózního rozhlasového reportéra Jamese Penfielda, který kvůli kariéře lživě informuje o falklandském konfliktu, v dramatu Oráčův oběd (r. R. Eyre).

Zcela opačné charakterové vlastnosti projevuje jeho jiný hrdina, nešťastný úředník Sam Lowry při své individuálníí vzpouře proti byrokraticko-totalitnímu systému, v satirickém podobenství Brazil (r. T. Gilliam). Hereckou cenou na MFF v Cannes 1995 a nominací na cenu BAFTA 1995 byl ohodnocen jeho výkon, jaký podal v roli homosexuálního spisovatele Lyttona Stracheyho, o jehož nekonvenčním vztahu k malířce Doře Carringtonové (Emma Thompsonová) vypráví životopisný retrosnímek podle knihy Michaela Holroyda Plameny lásky (Ch. Hampton).

Svými pěveckými a pohybovými schopnostmi překvapil v postavě argentinského diktátorského prezidenta Juana Dominga Peróna ve film. verzi rockové opery Andrewa Lloyda Webera a Tima Riceho Evita (r. A. Parker). 1995 se představil jako potrhlý stařík Fagin v londýnské inscenaci dickensovského muzikálu Lionela Barta Oliver!. Jeho manželkou je herečka Kate Fahyová, s níž má tři děti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama